ΓΙΑ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ

Οι δύο θέσεις για το φετινό FINAL 4 στο Λονδίνο έχουν κλείσει,από Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ Μόσχας.Το βράδυ της Παρασκευής θα γνωρίζουμε ποιες θα είναι οι άλλες δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο. Το ενδεχόμενο να δούμε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τους δύο αιώνιους σε FINAL 4 συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες.
Ας ξεκινήσουμε από το πρώτο ματς χρονικά.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
Στο ζευγάρι αυτό υπήρχε από την αρχή ένα φαβορί.Ήταν η Μπαρτσελόνα!Στο πρώτο ματς της σειράς ο Παο έδειξε ότι θα παλέψει τα ματς μέχρι το τελευταίο λεπτό.Η ομάδα του κ.Πεδουλάκη έβγαλε μεγάλη ενέργεια στο παρκέ και με όπλο την άμυνα του,κατάφερε να σπάσει την έδρα της Μπάρτσα και να μεταφέρει τη σείρα στην ‘κόλαση’ του ΟΑΚΑ.Στο τρίτο ματς της σειράς,ο ΠΑΟ έκανε το 2-1 πάλι με την ίδια συνταγή.Οι Λασμε και Γκιστ για άλλη μία φορά κατάπιανε τους ψηλούς της Μπαρτσελόνα,και με τον ‘3D’ να πετυχαίνει δύο καθοριστικά τρίποντα στο τέλος του ματς,ήρθε η μεγάλη νίκη.Στο τέταρτο ματς της σειράς η Μπάρτσα έδειξε το πραγματικό της πρόσωπο και έκανε το 2-2.Ήταν το μόνο ματς που δικαιόλογησε ότι ήταν το φαβορί.Πλέον το βράδυ της Πέμπτης θα μάθουμε αν ο ΠΑΟ θα κάνει μία μεγάλη υπέρβαση για να βρεθεί πάλι στο FINAL 4.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ
Η σείρα των αγώνων ξεκίνησε με τον ιδανικό τρόπο για τους πρωταθλητές Ευρώπης.Σχετικά εύκολα ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 και έδειξε ότι θα πάει στην Πόλη για να καθαρίσει τη σείρα.Στο τρίτο ματς η Εφες έδειξε ότι δεν πρόκειται να τα παρατήσει και νίκησε εύκολα ένα μέτριο Ολυμπιακό,κάνοντας το 2-1.Φτάσαμε λοιπόν στο τέταρτο ματς της σειράς.Οι ερυθρόλευκοι μπήκανε αποφασισμένοι για τη νίκη ,και με πολύ καλά ποσοστά από τη γραμμή των 6,75 έφτασαν τη διαφόρα μέχρι και στους 10 πόντους.Στο τέλος όμως ο Ολυμπιακός πραγματικά αυτοκτόνησε,και έδωσε πλέον δικαίωμα στην Εφές να πιστέψει στην πρόκριση.Μέσα σε ένα λεπτό οι Τούρκοι γύρισαν το ματς,από το -8, και πήρανε μεγάλη νίκη.Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Ολυμπιακός φέτος χάνει τις διαφορές στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.
Εμείς ευχόμαστε να δούμε τους δύο εκπροσώπους μας σε άλλο ένα FINAL 4,και για άλλη μία φορά η κορυφή να είναι ελληνική!