Τετάρτη 18 Απριλίου 2012

Όλα για το μεγάλο σεντόνι(1)

Με αφορμή το γεγονός ότι βρισκόμαστε στην φάση των ημιτελικών του C.L,θα προσπαθήσουμε να σας παρουσιάσουμε ορισμένα ενδιαφέροντα στοιχείο για τον κορυφαίο διασυλλογικό ποδοσφαιρικό θεσμό,το Champions Leaugue.
Αρχική δομή
H διοργάνωση Champions League, αρχικά γνωστή ως European Champion Clubs' Cup (Κύπελλο Πρωταθλητριών Ομάδων Ευρώπης) ή απλά European Cup (Ευρωπαϊκό Κύπελλο), ξεκίνησε την ποδοσφαιρική σεζόν 1955/56 έχοντας ένα σύστημα νοκ άουτ δύο αγώνων, όπου οι ομάδες θα έπαιζαν ένα ματς εντός και ένα εκτός έδρας. Η ομάδα με το μεγαλύτερο αθροιστικά σκορ προκρινόταν για τον επόμενο γύρο. Μέρος μπορούσαν να πάρουν μόνο οι σύλλογοι που κέρδισαν το εθνικό τους πρωτάθλημα καθώς και ο τρέχων κάτοχος του κυπέλλου.
Αλλαγές στην δομή
Ο τρόπος διεξαγωγής και το όνομα άλλαξαν κατά την περίοδο 1992/93, και μετά από αρκετές και ριζοσπαστικές αλλαγές στα χρόνια που μεσολάβησαν, σήμερα η διοργάνωση αποτελείται από τρεις προκριματικούς γύρους, μια φάση ομίλων (όπου οι ομάδες αντιμετωπίζουν κάθε άλλη ομάδα του ομίλου εντός και εκτός έδρας) και ακολουθούν τέσσερις γύροι αγώνων νοκ άουτ. Όλοι οι προκριματικοί και οι νοκ-άουτ αγώνες είναι διπλοί, εκτός από τον τελικό, ο οποίος είναι ένας μόνο αγώνας και διεξάγεται σε προκαθορισμένο τόπο διεξαγωγής.
Tρόπαια
ΟΙ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙΣ ΑΝΑΣΥΛΛΟΓΟ
ΣΥΛΛΟΓΟΣΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙΣΧΡΟΝΟΛΟΓΙΕΣ
Ρεάλ Μαδρίτης9(1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000,2002)
Μίλαν7(1963,1969, 1989, 1990, 1994, 2003,2007)
Λίβερπουλ5(1977, 1978, 1981, 1984, 2005)
Αγιαξ4(1971,1972, 1973, 1995)
Μπάγερν Μονάχου4(1974, 1975, 1976, 2001)

Προημιτελικά 2008/2009
Σκόρερ: Ντρογκμπά 51', Άλεξ 57', Λαμπάρντ 76', 89' - Αουρέλιο 19', Αλόνσι 28' (πεν), Λούκας 81', Κάιτ 83'
Η Λίβερπουλ πηγαίνει  στο Λονδίνο έχοντας χάσει το πρώτο ματς με 3-1. Στο μισάωρο όμως το σκορ είναι 0-2. Η Τσέλσι  στην επανάληψη  κάνει το 3-2 αλλά οι "λιβερπούλιανς" μέσα σε δύο λεπτά κάνουν το 3-4! Πιέζοντας  για το 5ο γκολ της πρόκρισης "πληγώθηκαν" στο τελος από τον Φρανκ  Λαμπάρντ,ο οποίος αφιέρωσε το γκολ με δάκρυα στα μάτια στην μητέρα του που πριν λίγες μέρες είχε φύγει από την ζωή.

Λα Κορούνια - Μίλαν 4-0
Προημιτελικά 2003/2004
Σκόρερ: Παντιάνι 5', Βαλερόν 35', Λούκε 44', Φραν 76'
Η Μίλαν πηγαίνει καθαρό το κεφάλι της στη Γαλικία μετά το 4-1 του πρώτου αγώνα. Η Λα Κορούνια παρ' όλα αυτά δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, και μόλις στο πρώτο ημίχρονο βρίσκεται με σκορ πρόκρισης (3-0)! Στην επανάληψη ο Φραν βάζει και αυτός την υπογραφή του σε μια τεράστια ανατροπή για το παγκόσμιο ποδόσφαιρο.Ένας πραγματικά συγκλονιστικός αγώνας.

Λίβερπουλ - Άρσεναλ 4-2

Προημιτελικά 2007/2008

Σκόρερ: Χίπια 30', Τόρες 69', Τζέραρντ 85' (πεν), Μπάμπελ 90+2' - Ντιαμπί 13', Αντεμπαγιόρ 84'

Επαναληπτικός του 1-1 με την Άρσεναλ να παίρνει το προβάδισμα για την πρόκριση μέσα στο "Άνφιλντ" στο 13' με τέρμα του Αμπού Ντιαμπί.Στο 69' η πρόκριση πηγαίνει προς την Λίβερπουλ που έχει ανατρέψει το σκορ (2-1). Λίγο πριν το τέλος όμως και ειδικότερα στο (84') η πρόκριση αλλάζει ξανά χέρια και πάει στους λονδρέζους ξαναφέρει άμεσα (85') στο Λίβερπουλ ο Τζέραρντ,και να γεμίσει με χαρά τουσ ''ρεντσ''.

Μίλαν - Λίβερπουλ 3-3 (2-3 πεν.)

Τελικός 2004/2005

Τζέραρντ 54', Σμίτσερ 56', Αλόνσο 60' - Μαλντίνι 1, Κρέσπο 39', 44'

Στην Κωνσταντινούπολη οι Ιταλοί ,έχοντας ξεκινήσει τρομερά τον αγώνα βρίσκονται  να προηγούνται με 3-0. Στην επανάληψη όμως η συγκινητική  Λίβερπουλ ισοφαρίζει μέσα σε 6 λεπτά(!!!!!!!!!!!!!). Το ματς οδηγείται στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι όπου η αγγλική ομάδα θα επικρατήσει με 3-2, βάζοντας φωτιά στους δρόμους της Κωνσταντινούπολης και του Μερισάιντ.

.Μάντσεστερ Γ. - Μπάγερν 2-1

Τελικός 1998/1999

Σκόρερ: Σέρινγχαμ 90+1', 90+3' - Μπάσλερ 6'

Το παιχνίδι στο "Καμπ Νόου" βρίσκει την Μπάγερν να προηγείται με 1-0. Η Γιουνάιτεντ όμως κερδίζει κόρνερ και ισοφαρίζει. Και πριν το ματς οδηγηθεί στην παράταση κερδίζει και άλλο κόρνερ και σκοράρει και σε αυτό,χαρίζοντας στους ποδοσφαιρόφιλους a day to remember.